W dobie mody na usługi domowe i polecane manikiurzystki „z dojazdem” warto być czujną, bo oprócz wygody, najważniejsze jest zdrowie.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C z salonu kosmetycznego .
Piękne paznokcie to ozdoba dłoni każdej kobiety. Gdy wymyślono tipsy, żele, czy hybrydy - dla wielu kobiet świat stał się piękniejszy.
Pani Barbara, choć nigdy nie miała problemów z paznokciami dla wygody i z racji wykonywanego zawodu, gdzie wygląd musiał być nieskazitelny, korzystała od lat z usług manikiurzystki. Pech chciał, że skuszona atrakcyjną ceną i tzw. „polecajkami” z internetu postanowiła dla odmiany odwiedzić lokalną, domową manikiurzystkę. Mimo ogromnego doświadczenia w korzystaniu z usług kosmetyczek zupełnie zapomniała o kontroli w zakresie higieny i dezynfekcji. Drobna usługa była brzemienna w skutkach, diagnoza – HCV.
U domowych manikiurzystek, ale także w gabinetach kosmetycznych, do zakażenia może dojść na skutek używania nieprawidłowo zdezynfekowanych lub niesterylnych przyborów kosmetycznych np. nożyczek, cążek, frezarek czy pilniczków. Przy wykonywaniu zabiegów może dojść do naruszenia ciągłości skóry, czyli do skaleczenia.
* grzybicę paznokci (ale też stóp – źle wykonany pedicure)
* HIV
* HBV - WZW typu B
* HCV - WZW typu C
* gronkowca
* świerzb
* inne zakażenia bakteryjne
Dlatego tak ważna jest dezynfekcja, zarówno ta powierzchniowa, która dotyczy mebli oraz urządzeń znajdujących się w gabinecie, jak i w formie tzw. kąpieli, czyli zanurzanie narzędzi w płynie dezynfekującym, a następnie spłukaniu ich ciepłą wodą. Procesy dezynfekcji przeprowadza się środkami biobójczymi zgodnymi z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1926, z późn. zm.). Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych znajduje się wykaz produktów biobójczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do dezynfekcji powinien być zapewniony zapas środków dezynfekcyjnych przeznaczony odpowiednio do:
- narzędzi ostrych o szerokim spektrum działania (bakterie, grzyby, wirusy, prątki gruźlicy),
- do powierzchni,
- do rąk i skóry,
- do urządzeń sanitarnych.
Ponadto, elementem koniecznym w każdym gabinecie jest sterylizacja. Zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny priorytetową i najbardziej skuteczną metodą sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku naruszających ciągłość tkanek jest sterylizacja parą wodną w nadciśnieniu (w autoklawach).
Narzędzia zapakowane w torebki sterylizacyjne muszą być oznakowane datą. Pakiety mają określoną ważność przydatności. Wszystko powinno być dokumentowane w dzienniku sterylizacji. Szczegóły sterylizacji określają wytyczne. W przypadku braku pomieszczenia, w którym można zapewnić SSG (Stanowisko Sterylizacji Gabinetowej), usługę taką można zlecić firmie zewnętrznej – posiadającej odpowiednie zezwolenia w tym zakresie. Każdy gabinet kosmetyczny podlega nadzorowi sanitarnemu.
Usługi domowe to super wygodna sprawa, ale czy spełniają one wytyczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. Nr 31, poz.273)?
Pani Barbara pozostaje w procesie leczenia. Sprawa jest rozwojowa. Póki co, pozostaje na etapie korespondencji i uzgodnień przedsądowych. Być może dojdzie do zawarcia ugody bez angażowania wymiaru sprawiedliwości. Szkoda, którą klientka poniosła i krzywda, której doznała są niewątpliwe. Kwestią otwartą pozostaje jak zawsze, wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia.
Jeśli spotkała Cię podobna przygoda u manikiurzystki i nie wiesz jakie masz prawa, skontaktuj się ze mną, znajdziemy sposób na pozytywne rozwiązanie problemu >>> ZOSTAW WIADOMOŚĆ
15 maja 2023 r.