Według naukowców analizujących problem brontofobii u czworonogów, burzy najbardziej lękają się psy duże, długowłose oraz te, które obdarzone są gęstym podszerskiem.
Dlaczego?
Otóż, za taki stan rzeczy nie odpowiadają błyski czy grzmoty, a wyładowania elektryczne. Nagromadzona w futrze energia elektrostatyczna i związane z nią przeszywające psa nieprzyjemne wstrząsy sprawiają, że zwierzęta czują się nieswojo, czasem piszczą i szukają miejsca, w którym mogą poczuć się bezpiecznie.
Psy mogą reagować na zmiany świetlne w postaci błysków oraz dźwiękowe w postaci grzmotów. Doskonale słyszą dźwięki o niskiej częstotliwość i wcześniej od ludzi wychwytują burzowe odgłosy. Do tego dochodzi zmiana zapachu i gęstości powietrza, a zmysły psa są bardziej wyczulone na wszelkie odstępstwa.
Pamiętaj, że brak zapewnienia schronienia przed burzą, gradem, ulewą czy zwykłym deszczem wg ustawy o ochronie zwierząt jest znęcaniem się nad zwierzęciem.
OBOWIĄZKI opiekuna/posiadacza/właściciela zwierzęcia:
art.9.1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
Brak schronienia przed burzą to ZNĘCANIE.
art. 6.1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
art. 6.2.Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
[…] pkt 17 wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.
KARA za brak schronienia:
Zgodnie z art.35.1. ustawy o ochronie zwierząt:
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów
art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
21 czerwca, 2022